Низомиддин Мир Алишер Навоий таваллудининг 584 ва Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллудининг 542 йиллигига бағишланган тадбир
Айни дамларда юртимиз бўйлаб ўзбек мумтоз шеърияти гулшанининг икки буюк устуни, шоир ва мутафаккир, ғазал мулкининг султони Низомиддин Мир Алишер Навоий таваллудининг 584 йиллиги ҳамда ўзбек классик адабиётининг улкан намоёндаси, шоҳ ва шоир Заҳириддин Муҳаммад Бобур ҳазратларининг 542 йиллик таваллуд айёмлари кенг нишонланмоқда.
Шу муносабат билан Давактив агентлиги тизимида икки буюк зотнинг ҳаёт йўли ва ижоди ҳақида “Икки буюк сиймо: маънавиятимиз сарчашмалари” мавзусида маънавий-маърифий тадбир ўтказилди.
Маърузачи ва меҳмон сифатида филология фанлари номзоди, доцент “Маърифат” тарғиботчилар жамияти аъзоси Тўлқин Тоғаев иштирок этди.
Таъкидланганидек, инсонни комилликка етакловчи куч ҳам, давлат ва жамият тараққиёти ҳам илм ва маърифат биландир. Навоий ижоди бизни ана шундай юксак мақсадлар сари илҳомлантиради, маънавий қудрат бахш этади.
Алишер Навоий ижоди ва фаолиятига оид барча маълумотлар унинг цивилизациямиз тарихида туркий тилнинг бошқа тилларидан устун томонларини кўрсатиб, она тилимизнинг бой имкониятларини тўлиқ очиб берган буюк олим сифатида биз учун қадрлидир.
Алишер Навоий бутун ҳаёти давомида адабий асарларни сиёсат билан бирлаштирган. Юқори мансабга эга шахс бўла туриб, у мамлакат ҳаётининг ижтимоий-иқтисодий такомиллашишига катта ҳисса қўшган, илм, фан, санъат ривожига ҳомийлик қилиб, тинчлик ва тотувлик ҳукм суришига доим ҳаракат қилган.
Заҳириддин Муҳаммад Бобур эса, турли ҳудудлар ва минтақаларнинг, мамлакатлар ва ўлкаларнинг, шаҳарлар ва қишлоқларнинг сиёсий тарихи, илм-фани, маданияти, урф-одатлари билан бирга, уларнинг табиати, хўжалиги, жўғрофий ўрни, чегаралари, яйловлари, тоғ ва даралари, кўл ва дарёлари, хилма-хил ўсимликлари, мевалари, ҳайвонот дунёси, ерусти ва ерости бойликлари, тили, савдо-сотиқ ишлари билан ҳам астойдил қизиққан. Буларнинг ҳаммасини ўзининг қомусий асари – “Бобурнома”да баён этган.

Event dedicated to the 584th anniversary of the birth of Nizamiddin Mir Alisher Navoi and the 542st anniversary of the birth of Zahiriddin Muhammad Babur
The birthdays of two great representatives of Uzbek classical poetry, the 584th anniversary of the birth of Alisher Navoi, poet and thinker, sultan of ghazals Nizamiddin Mir, and the 542st anniversary of the birth of Zahiriddin Muhammad Babur, a great representative of Uzbek classical literature, king and poet, are being widely celebrated at the moment.
In this regard, the State assets management agency held a cultural and educational event on the theme  ‘Two Great Characters: Sources of Our Spirituality’, dedicated to the life and work of two great personalities.
Tulkin Togaev, candidate of philological sciences, associate professor, member of the Marifat propaganda society, took part in the event as a speaker and guest.
As the lecturer noted, science and enlightenment are the force that leads a person to perfection, as well as the development of the state and society. Navoi's creativity inspires to achieve such high goals and gives spiritual power.
All information about Alisher Navoi's creativity and activity is valuable for us as a great scientist who showed the advantages of Turkic language over other languages in the history of our civilization and fully disclosed the rich possibilities of our native language.
Alisher Navoi all his life combined literature and politics. Being a man of high position, he made a great contribution to the socio-economic improvement of the country's life, promoted the development of science, art, always tried to ensure the rule of peace and harmony.
Zahiriddin Muhammad Babur along with political history, science, culture, traditions of different regions and provinces, countries and cities, was actively interested in their nature, economy, geographical position, borders, pastures, mountains and gorges, lakes and rivers, various plants, fruits, fauna, underground and above-ground wealth, language, trade. He described all this in his encyclopedic work - "Babur-name".
At the end of the event, which was full of discussions, the participants got answers to all their questions.